Хиподром (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хиподром — високоурбанизирана населба во Општина Гази Баба. Таа се граничи со населбите Ченто, Гази Баба, Трубарево. Во населбата живеат околу 500 до 600 домаќинства.

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа на север од реката Вардар.

Густина[уреди | уреди извор]

Населбата е густо населена поради урбанизацијата.

Демографија[уреди | уреди извор]