Горно Оризари (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Оризари
Горно Оризари во рамките на Македонија
Горно Оризари
Местоположба на Горно Оризари во Македонија
Горно Оризари на интерактивна карта

Карта

Координати 42°3′40″N 21°24′30″E / 42.06111° СГШ; 21.40833° ИГД / 42.06111; 21.40833Координати: 42°3′40″N 21°24′30″E / 42.06111° СГШ; 21.40833° ИГД / 42.06111; 21.40833
Општина Шуто Оризари
Население 454 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25051
Надм. вис. 326 м
Горно Оризари на општинската карта
Горно Оризари во Општина Шуто Оризари.svg

Атарот на Горно Оризари во рамките на општината
Commons-logo.svg Горно Оризари на Ризницата

Горно Оризари — село во Општина Шуто Оризари во Скопје.

Население[уреди | уреди извор]

Според Пописот од 2002, селото брои 454 жители, од кои:[2]

Националност Вкупно
Македонци 444
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 9
Бошњаци 0
останати 1

Население[уреди | уреди извор]

Горно Оризари според пописот од 2002 година имал 454 жители, од кои 444 Македонци, 9 Срби и 1 друг.

Родови[уреди | уреди извор]

Горно Оризари е македонско село.

Според истражувањата од 1950-тите, родови во селото се:

Мирчевци (6 к.) доселени се од селото Копаница, Полошко. Во споменатото село пред околу 220 години живееле двајца браќа и една сестра, нивната сестра за жена сакал да ја земе некој Албанец, но браќата не ја давале и го убиле Албанецот, и едниот брат побегнал во селото Брезно, а вториот најпрво во селото Кучково, потоа прешол во селото Орман, па од таму во Горно Оризари. Го знаат следното родословие: Димитрија (жив на 90 г. во 1950-тите) Миајле-Јован-Трајко, предокот кој се доселил во селото; Таневци (8 к.) доселени се од некое албанско село во околината на Витина, Косово. Го знаат следното родословие: Павле (жив на 70 г. во 1950-тите) Петре-Тане-Стевко, предокот кој се доселил, нив во местото на старина ги истерале доселените Албанци; Станковци (4 к.) доселени се од истото место како и претходниот род, го знаат следното родословие: Стојан (жив на 55 г. во 1950-тите) Станко-Велко-Станко, основачот на родот; Кусо-Митревци (1 к.) отсекогаш имале една куќа, местото на старина како кај претхидните два рода, го знаат следното родословие: Славе (жив на 35 г. во 1950-тите) Никола-Петре-Митре, основачот на родот; Каскаровци (2 к.) доселени се пред крајот на турското владеење од селото Мирковци, Скопска Црна Гора. Подалечно потекло имаат од селото Блаце, Кај Качаник. Го знаат следното родословие: Александар (жив на 30 г. во 1950-тите) Божин-Нешо-Петре, кој се иселил од Блаце.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Оризари:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2015-10-27.
  3. Трифуноски, Јован (1955). Скопско Поле. Скопје.
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 Стојановски - Цоњче, Бојко (1999). Скопско црногорие: од Бразда до Брњарци - III Книга. Скопје: "Гоце Делчев". стр. 35. ISBN 9989-35-022-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]