Илија Таневски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Илија Петков Таневски ( 1924 во Оризари (Скопје)1945 во Загреб, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Основно училиште завршил во селото. На 13 ноември 1944 година по ослободувањето на Скопје, стапил во Шеснаесеттата македонска ударна бригада. Со неа заминал на Сремскиот фронт и учествувал во завршните операции за ослободување на неослободените делови на Југославија. По пробивот на Сремскиот фронт, храбро загинал во една битка против фашистичките сили пред Загреб, во почетокот на мај 1945 година.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 141. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. Стојановски - Цоњче, Бојко (1999). Скопско црногорие: од Бразда до Брњарци - III Книга. Скопје: "Гоце Делчев". стр. 35. ISBN 9989-35-022-1.