Карпош (населба во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимените борци, видете Карпош и Христијан Тодоровски-Карпош. За општината, видете Општина Карпош. За други значења видете Карпош (појаснување).
Земјотресот во Скопје од 1963 година: Расчистување на урнатините во Карпош

Карпош е име на четири населби во Скопје кои го добиле името по познатите македонски борци. Овие, заедно со повеќе други населби, се дел од скопската општина Карпош. Населби со името Карпош постојат исто така во повеќе градови во Македонија.

Карпош I[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Карпош I.

Карпош I е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Карпош II[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Карпош II.
Земјотресот во Скопје од 1963 година: Санација во Карпош II

Карпош II е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Карпош III[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Карпош III.

Карпош III е населба која се наоѓа во западно Скопје.

Карпош IV[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Карпош IV.

Карпош IV е населба која се наоѓа во западно Скопје.