Хром (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на населбата, која е сместена во средишниот дел на фотографијата

Хром — високоурбанизирана населба во Општина Ѓорче Петров. Таа се граничи со населбата Ѓорче Петров на запад, на север со Влае, и на југ со Карпош IV. Во населбата живеат околу 500 до 600 домаќинства.

Географија[уреди | уреди извор]

Низ населбата тече реката Вардар.

Густина[уреди | уреди извор]

Населбата е густо населена поради урбанизацијата.

Демографија[уреди | уреди извор]