Кучевишка Бара

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кучевишка Бара е скопска населба која се наоѓа на левата страна на реката Вардар, веднаш до населбата Радишани. Јужно од Кучевишка Бара се наоѓа населбата Бутел, додека источно населбата Бел Камен. На север води патот кон соседното село Кучевиште. Населбата територијално припаѓа на Општина Бутел, но административно се води во општина Чучер-Сандево.[1]

Во минатото оваа населба се викала Бошњани, и денес брои околу 1.500 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населба загубена во две општини“. Нет Пресс. 9 март 2009 - 12:14:12. Посетено на 2012-07-19. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]