Даме Груев (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на населбата (фотографирано над Скопската обиколница)

Даме Груев претставува скопска населба која се наоѓа на територијата на општината Ѓорче Петров. Исто така овој дел од Скопје се препознава како населба Ге-Ге, и го опфаќа просторот околу улицата Лука Геров. Населбата се простира на 2,5 km2 и има приближно 20 000 жители (Македонци-80% , Роми-15% , останати-5%). До осумдесеттите години ова место било ретко населено и било познато како „Гола Гузица“ (Ге-Ге). Главната улица (денеска „Лука Геров“) бил патот кој водел до с. Ново Село, па затоа за некои ова место било познато уште како и „Новоселски Пат“. Кон крајот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите значително е зголемен бројот на куќи, а подоцна и згради со што нагло се зголемува населението и се формира Месна заедница, а населбата го добива името „Даме Груев“.

Бидејќи населбата е релативно нова , нејзиниот урбанистички план е модерен со прави улици хоризонтално и вертикално во налик на шаховска табла [1]. Позначајни објекти се основното училиште „Страшо Пинџур“, детската градинка „Пампурче“[1], касарната „Ѓорче Петров“, најновиот центар за технички преглед на возила, воениот отпад и друго. Северно од населбата поминува реката Лепенец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "(ФОТОГАЛЕРИЈА) Чекаа со години за нова градинка". Дневник. 09.11.2012, 16:31. Посетено на 2012-11-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Oсветени темлите на новата црква „Свето Преображение Христово“