Гологузица (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гологузица
археолошко наоѓалиште
Гологузица is located in Македонија
Гологузица
Местоположба на Гологузица во Македонија
Местоположба 42°01′22.58″N 21°21′20.15″E / 42.0229389° N; 21.3555972° E / 42.0229389; 21.3555972Координати: 42°01′22.58″N 21°21′20.15″E / 42.0229389° N; 21.3555972° E / 42.0229389; 21.3555972
Основни податоци
Место Даме Груев
Општина Ѓорче Петров
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб


Период римско време
Портал „Археологија“

Гологузицаосамен наод од римско време во населбата Даме Груев во Општина Ѓорче Петров, Скопје.

Во 1992 г. во дворот на Коста Блажевски на улица „Шар Планина“ бр. 83, при копањето за водоводна инсталација е откриен гроб од типот „етажни“ со кремиран покојник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.