Жданец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жданец — скопска урбанизирана населба во состав на Општина Карпош на планината Водно. Населбата се наоѓа на крајот на општината и е слична по градбите и изгледот како населбата Водно од Општина Центар.

Историја[уреди | уреди извор]

Земјотресот во Скопје од 1963 година: Изградба на станови во населбата Жданец

Општината Карпош е основана на 8 ноември 1976 година. Во рамките на општината Карпош била помала населба со куќи. Но, подоцна се урбанизирала и станала по средена и компатибилна за да може да биде дел од градот Скопје.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во населбата Жданец живеат околу 200 домаќинства, повеќето од нив Македонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Наводи[уреди | уреди извор]