Жданец (осамен наод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жданец is located in Македонија
Жданец
Местоположба на Жданец во Македонија
Местоположба 41°59′40″N 21°22′57″E / 41.99444° СГШ; 21.38250° ИГД / 41.99444; 21.38250Координати: 41°59′40″N 21°22′57″E / 41.99444° СГШ; 21.38250° ИГД / 41.99444; 21.38250
Основни податоци
Место Жданец
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Жданецархеолошко наоѓалиште во скопската населба Жданец, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

Во 1966 г. во непосредната близина на населбата е најдена фрагментирана надгробна плоча со латински натпис и со димензии од 107 × 42 × 11 см.[1]

Споменикот се наоѓа во Музејот на Град Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.