Улица „Партизански Одреди“ (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица „Партизански одреди“


Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Карпош III
Општина Карпош
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица „Партизански одреди“археолошко наоѓалиште во скопската населба Карпош III, Општина Карпош. Претставува некропола од римско време.

При изградбата на административната зграда на фабриката „Алумина“, во населбата Карпош III, во 1992 година се откриени фрагментиран саркофаг и надгробен споменик од типот ципус, со сите архитектонски елементи. Направена е реконструкција на местото на пронаоѓањето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 385. ISBN 9989-649-28-6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]