Круша (Средно Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Круша is located in Македонија
Круша
Местоположба на Круша во Македонија
Местоположба 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806Координати: 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806
Основни податоци
Место Средно Нерези
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период бронзено време
железно време
римско време
Портал „Археологија“

Крушаархеолошко наоѓалиште во скопската населба Средно Нерези, Општина Карпош. Сочинето е од населба од бронзеното време и некропола од железното и римското време.

Во подножјето на една височинка, при изведување на градежни работи — пробивање на пат до скривниците, е откриена населба од бронзеното време. На истиот наврат е пронајдена и некропола со гробови од железното и римското време. Во 1994 г. Музејот на Град Скопје извршил интервентни археолошки ископувања при што се откриени јами, гроб - питос со слободно погребување и гробови со етажна конструкција.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.