Жданец (некропола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жданец

Карта

Местоположба 41°59′38″N 21°22′51″E / 41.99389° СГШ; 21.38083° ИГД / 41.99389; 21.38083Координати: 41°59′38″N 21°22′51″E / 41.99389° СГШ; 21.38083° ИГД / 41.99389; 21.38083
Основни податоци
Место Жданец
Општина Карпош
Тип

 некропола


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Жданецархеолошко наоѓалиште во скопската населба Жданец, Општина Карпош. Претставува некропола од раноантичкото време.

На источната падина на Градиште во Средно Нерези, на местото каде што се простира дел од современата населба Жданец, во 1971 г. е откриено погребување во циста од камени плочи со значајна гробна содржина (накит од сребро, сад од бронза, меч од железо), датирана во првата половина на IV век п.н.е.[1]

Во 1990 г. исто така случајно, е откриено уште едно погребување, исклучително ретко според обредниот ритуал. Имено, се работи за жртвено погребување на непознат пајонски кнез заедно со кола, два коња и двајца кочијаши, извршено на крајот на V или на почетокот на IV век п.н.е.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.