Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центар (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центар
археолошко наоѓалиште
Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центар is located in Македонија
Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центар
Местоположба на Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центар во Македонија
Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Карпош III
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица „Партизански Одреди“ - Трговски Центарнекропола од римското време на подрачјето на скопската населба Карпош III, Македонија. При градењето на трговскиот центар Карпош III, во 1989 година е пронајдена надгробна стела со латински натпис. Во полукружниот фронтон над натписното поле се наоѓа релјефна претстава на машка биста. Споменикот се чува во Музејот на Град Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 385. ISBN 9989-649-28-6.