Мост на Лепенец II (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на Лепенец II
археолошко наоѓалиште
Мост на Лепенец II is located in Македонија
Мост на Лепенец II
Местоположба на Мост на Лепенец II во Македонија
Местоположба 42°00′50″N 21°22′32″E / 42.01389° СГШ; 21.37556° ИГД / 42.01389; 21.37556Координати: 42°00′50″N 21°22′32″E / 42.01389° СГШ; 21.37556° ИГД / 42.01389; 21.37556
Основни податоци
Место Влае
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Мост на Лепенец IIархеолошко наоѓалиште кај скопскоата населба Влае, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

На околу 500 м западно од мостот на Лепенец, во 1954 г., при вадењето на песок е откриена стела со релјеф и латински натпис, посветена на еден ветеран од V македонска легија, со димензии од 195 × 59 ± 24 см. Плочата се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.