Улица 809 (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица 809


Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Тафталиџе
Општина Карпош
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица 809некропола од римското време на подрачјето на скопската населба Тафталиџе, Македонија. При изведување на градежни работи во населбата Тафталиџе, на улица 809, бр. 135 е откриен надгробен споменик - ципус со бело-сив мермер, со латински натпис и со димензии 124 на 60 на 50 центиметри. Споменикот се наоѓа во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 385. ISBN 9989-649-28-6.