Градиште (Средно Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806Координати: 41°59′37″N 21°22′41″E / 41.99361° СГШ; 21.37806° ИГД / 41.99361; 21.37806
Основни податоци
Место Средно Нерези
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во скопската населба Средно Нерези, Општина Карпош. Претставува градиште - опидум од раноантичко време.

Во непосредната близина на јужната периферија на селото, на површина од околу 3 ха, опфатена со бедем, се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови. Со ископувањата во 1953, 1956 и 1957 г. е откриен драгоцен археолошки материјал.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.