Улица „Партизански Одреди“ - Јурија (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица „Партизански Одреди“ - Јурија


Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Тафталиџе
Општина Карпош
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица „Партизански Одреди“ - Јуријанекропола од римското време на подрачјето на скопската населба Тафталиџе, Македонија. Крај улицата, во населбата Тафталиџе, во 1964 година, при поставување на инсталации за станбена барака е пронајден еден надгробен ципус со сите архитектонски елементи. Споменикот е со латински натпис и веројатно припаѓал на истата некропола како и претходните, бидејќи се семејно поврзани. Споменикот е исчезнат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.