Долно Нерези (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Нерези
археолошко наоѓалиште
Долно Нерези is located in Македонија
Долно Нерези
Местоположба на Долно Нерези во Македонија
Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Долно Нерези
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Долно Нерезиархеолошко наоѓалиште во скопската населба Долно Нерези, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

При пробивањето на каналот меѓу реките Треска и Вардар се откриени два споменика со латински натписи од кои едниот е вотивен и посветен на божицата Деја Сирија (Атаргатис).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 382. ISBN 9989-649-28-6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]