Чешма (Бардовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешма

Карта

Местоположба 42°01′44″N 21°23′34″E / 42.02889° СГШ; 21.39278° ИГД / 42.02889; 21.39278Координати: 42°01′44″N 21°23′34″E / 42.02889° СГШ; 21.39278° ИГД / 42.02889; 21.39278
Основни податоци
Место Бардовци
Општина Карпош
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Чешмаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Бардовци, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

Местото на водоводот е на околу 2 км од градската територија на Скупи, на 1 км од асфалтниот пат за селото Бардовци и на 200 м западно од железничката пруга Ѓорче Петров - Качаник. При земјоделските работи е пронајдена надгробна плоча со латински натпис и со димензии од 245 × 75 × 25 см. Во правоаголното поле на фронтонот се наоѓа релјефна претстава на сцена со задушна гозба. Плочата се наоѓа на местото каде што е откриена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 365. ISBN 9989-649-28-6.