Мост на Лепенец I (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост на Лепенец I
археолошко наоѓалиште
Мост на Лепенец I is located in Македонија
Мост на Лепенец I
Местоположба на Мост на Лепенец I во Македонија
Местоположба 42°00′49″N 21°22′55″E / 42.01361° СГШ; 21.38194° ИГД / 42.01361; 21.38194Координати: 42°00′49″N 21°22′55″E / 42.01361° СГШ; 21.38194° ИГД / 42.01361; 21.38194
Основни податоци
Место Влае
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Мост на Лепенец Iархеолошко наоѓалиште кај скопскоата населба Влае, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

Западно од мостот на Лепенец, во 1954 г. К. Геровски, вадејќи песок, открил надгробна стела од бел мермер, со релјеф и латински натпис и со димензии од 155 × 77 × 30 см. Во непосредната близина на стелата откопал и голема борова шишарка изведена од мермер.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.