Улица 1462 (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица 1462 is located in Македонија
Улица 1462
Местоположба на Улица 1462 во Македонија
Местоположба 42°00′27″N 21°22′06″E / 42.00750° СГШ; 21.36833° ИГД / 42.00750; 21.36833Координати: 42°00′27″N 21°22′06″E / 42.00750° СГШ; 21.36833° ИГД / 42.00750; 21.36833
Основни податоци
Место Влае
Општина Карпош
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица 1462археолошко наоѓалиште кај скопскоата населба Влае, Општина Карпош. Претставува осамен наод од римско време.

Во 1970 г., при изведувањето на земјени работи при градбата на станбена зграда е откриен саркофаг со латински натпис на предната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 367. ISBN 9989-649-28-6.