Улица „Партизански Одреди“ - Блок VI (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица „Партизански Одреди“ - Блок VI


Местоположба 41°59′56″N 21°22′39″E / 41.99889° СГШ; 21.37750° ИГД / 41.99889; 21.37750
Основни податоци
Место Тафталиџе
Општина Карпош
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица „Партизански Одреди“ - Блок VIнекропола од римското време на подрачјето на скопската населба Тафталиџе, Македонија. Во 1969 година, при изградбата на станбени блокови, крај самата улица е откриен дел од помала некропола, која потекнува од II-III век. Освен еден целосно зачуван гроб - тип циста, граден од тули, и една оловна урна, откриени се три саркофази и два надгробни споменика - ципуси (камени квадери) со сите архитектонски елементи и украсни шишарки. Спомениците се наоѓаат во Музејот на Град Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.