Гази Баба (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гази Баба (скопска населба))
Гази Баба
Гази Баба is located in Македонија
Гази Баба
Местоположба на Гази Баба во Македонија
Гази Баба на интерактивна карта

Координати 41°59′59″N 21°29′42″E / 41.99972° СГШ; 21.49500° ИГД / 41.99972; 21.49500Координати: 41°59′59″N 21°29′42″E / 41.99972° СГШ; 21.49500° ИГД / 41.99972; 21.49500
Регион Скопски
Општина Гази Баба, Чаир
Област Скопско Поле
Население 15.182[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО 25997
Надм. вис. 237 м
Гази Баба на општинската карта
Гази Баба во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Гази Баба во рамките на општината

Гази Баба — населба во состав на Општина Гази Баба и Општина Чаир во Скопје. Населбата се наоѓа источно од центарот на градот и претставува седиште на истоимената општина. Општината има 15 населени места и брои 72.222 жители, од кои 53.106 се Македонци.[1]

Име[уреди | уреди извор]

Името на Општина Гази Баба доаѓа од тогаш познатиот османлиски поет Ашик Челеби наречен „Гази Баба“ кој живеел во периодот на XVI век и, меѓу останатите места, служел како кадија во Скопје. Неговото турбе кое се наоѓало во оваа општина е оштетено од Скопскиот земјотрес од 1963 г. и останало во урнатини.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, населбата има 15.182 жители, од кои:[1]

националност број
Македонци 13.254
Албанци 523
Турци 131
Роми 246
Власи 67
Срби 657
Бошњаци 83
останати 222

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 28 мај 2016.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.