Црква „Св. Петка“ - Горно Оризари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Координати 42°03′41″N 21°24′33″E / 42.06139° СГШ; 21.40917° ИГД / 42.06139; 21.40917Координати: 42°03′41″N 21°24′33″E / 42.06139° СГШ; 21.40917° ИГД / 42.06139; 21.40917
Место Горно Оризари, Скопје
Општина Шуто Оризари
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римјанка
Завршено 2005
Осветување 8 август 2015
Архитектонски опис

Света Петка — македонска православна црква во скопското село Горно Оризари.[1] Црквата е посветена на Света Петка Римјанка и патронот се слави на 8 август.[2] Црквата е изградена од страна на жителите на Горно оризирари во 2005 година, но поради недостиг на средства иконостасот, камбанаријата и придружните објекти биле изградени десетина години подоцна. Кога комплетно било се завршено, црквата била осветена на 8 август 2015 година, лично од архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Инаку црквата е изградена врз постар објект од 12 или 13 век од кој дел е зачуван и денес и е вклопен во новата црква. Зачуваниот дел е конзервиран од страна на конзерваторскиот центар од Скопје.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на црква и Архиерејска Литургија во с. Горно Оризари. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2015-10-27.
  3. Ќе се освeтува црквата „Света Петка“ во Горно Оризари

Поврзано[уреди | уреди извор]