Мојанци (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мојанци
Мојанци is located in Македонија
Мојанци
Местоположба на Мојанци во Македонија
Мојанци на интерактивна карта

Координати 42°2′51″N 21°34′17″E / 42.04750° СГШ; 21.57139° ИГД / 42.04750; 21.57139Координати: 42°2′51″N 21°34′17″E / 42.04750° СГШ; 21.57139° ИГД / 42.04750; 21.57139
Општина ArachinovoCoatofArms 20061130 mb.svg Арачиново
Население 2.325 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25090
Надм. вис. 428 м
Мојанци на општинската карта
Мојанци во Општина Арачиново.svg

Атарот на Мојанци во рамките на општината
Commons-logo.svg Мојанци на Ризницата

Мојанци — село во Општина Арачиново, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на рамничарските предели на северна Скопска Котлина, или на јужните граници на Скопска Црна Гора. Оддалечено е 15 километри североисточно од Скопје.

Во повисоките делови на атарот се наоѓало поранешното село Бара, напуштено некаде помеѓу двете светски војни.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Мојанци имало 120 жители, од кои 90 Албанци и 30 Македонци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.325 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 2
Албанци 2.315
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 8

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 120[1] 120[4] 361 414 392 537 120 1.519 2.325

Родови[уреди | уреди извор]

Мојанци е албанско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Демовци (23 к.) потекнуваат од предокот Адем. Него го викнале православните Македонци да биде говедар кај нив и така тој се заселил во селото. Потоа земал за жена некоја православна Македонка и така е основан овој род. Го знаат следното родословие: Бајрам (жив на 45 г. во 1954 година) Амет-Бајрам-Исен-Адем, основачот на родот; Идризовци или Ашани (18 к.) потекнуваат од предокот Идриз. Тој се доселил околу средината на XIX век. Потекнуваат од фисот Бериш; Оџалари (4 к.), Тенџер (2 к.) и Барци (1 к.) доселени се од селата на Кумановска црна гора. Првите два рода од селото Брест, а третиот од раселеното село Бара. Потекнувале од фисот Бериш.[5]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2338 според Државната изборна комисија, сместено во основното училиште.[6]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Постари македонски иселеници од селото имало во Арачиново (Велковци, Кузманови и Јаќимовци). Но и од таму се иселени. Некои македонски родови во 1878 година, во текот на Српско-турската војна се преселиле во Србија.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.256
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.116-117.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља Скопске котлине. Скопје: Филозофски факултет.
  6. „Описи на ИМ“. Државна изборна комисија. Посетено на 13 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]