Бродец (Скопско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродец
Бродец во рамките на Македонија
Бродец
Местоположба на Бродец во Македонија
Бродец на интерактивна карта

Карта

Координати 42°8′27″N 21°26′25″E / 42.14083° СГШ; 21.44028° ИГД / 42.14083; 21.44028Координати: 42°8′27″N 21°26′25″E / 42.14083° СГШ; 21.44028° ИГД / 42.14083; 21.44028
Општина Coat of arms of Čučer Sandevo Municipality.svg Чучер-Сандево
Население 11 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25017
Надм. вис. 969 м
Бродец на општинската карта
Бродец во Општина Чучер-Сандево.svg

Атарот на Бродец во рамките на општината
Commons-logo.svg Бродец на Ризницата

Бродец — село во Општина Чучер-Сандево, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, во селото живееле 3 жители.

Географијa и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Бродец се наоѓа на Скопска Црна Гора северно од Скопје оддалечено од градот Скопје околу 15 км.

Историјa[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 200 жители, Македонци христијани.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948191—    
1953170−11.0%
1961129−24.1%
197144−65.9%
198128−36.4%
ГодинаНас.±%
199114−50.0%
19946−57.1%
20023−50.0%
202111+266.7%

Според пописот од 2002 година, во селото имало 3 жители, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 11 жители, од кои 7 Македонци, 1 Србин и 3 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 200 264 191 170 129 44 28 14 6 3 11
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Родови во селото се: Влашчани (2 к.) потекнуваат од предок Влав, он најпрво престојувал на планината Спопска Црна Гора, овој род се дели на Гижаровци, Зајчовци и Бостанџиовци; Лабурини (5 к.) и Саламандуровци (4 к.) потекнуваат од двајца браќа доселени од некое село кај Биначка Морава, во родот Саламандуровци се знае следното родословие: Драган (жив на 81 г. во 1969 година) Ацо-Петар-Стефко-Златан, поддалечните предци не ги памтат; Спасовци (4 к.) потекнуваат од предокот Спасо кој бил православен Ром, се доселил од селото Ѓерекара во областа Биначка Морава, го знаат следното родословие: Лазо (жив на 59 г. во 1969 година) Бојко-Цветко-Стефко-Стефан, поддалечните предци не ги знаат.[8]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. Трифуноски, Јован (1971). Скопска Црна Гора. Скопје: Универзитет Кирил и Методиј.
  9. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]