Колонија (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колонија
Колонија is located in Македонија
Колонија
Местоположба на Колонија во Македонија
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Gazi Baba Municipality.svg Гази Баба
Население 451 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 223 м
Колонија на општинската карта
Колонија во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Колонија во рамките на општината
Commons-logo.svg Колонија на Ризницата


Колонија — село во Општина Гази Баба, сместено неколку километри источно од Скопје. Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[1][2] Поради пропусти во минатото ова село се водело како дел на Идризово. Селото брои околу 500 жители, од кои 400 се Македонци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ова село се наоѓа во Скопското Поле, во рамките на Општина Гази Баба. Селото е рамничарско, на надморска височина од 223 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 451 жител. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 401
Албанци 35
Турци 4
Роми 2
Власи 0
Срби 8
Бошњаци 0
останати 1

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  2. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Основни училишта - Општина Гази Баба“. www.gazibaba.gov.mk. Посетено на 2018-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]