Блаце (Чучер-Сандево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блаце
Блаце is located in Македонија
Блаце
Местоположба на Блаце во Македонија
Координати 42°9′7″N 21°19′58″E / 42.15194° СГШ; 21.33278° ИГД / 42.15194; 21.33278Координати: 42°9′7″N 21°19′58″E / 42.15194° СГШ; 21.33278° ИГД / 42.15194; 21.33278
Општина Coat of arms of Čučer Sandevo Municipality.svg Чучер-Сандево
Население 972 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1061
Надм. вис. 939 м
Блаце на општинската карта
Блаце во Општина Чучер-Сандево.svg

Атарот на Блаце во рамките на општината


Блаце е село во Општина Чучер-Сандево, во околината на градот Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е планинско и се наоѓа во Скопска Црна Гора. Селото е во близина на македонско-косовската граница и има граничен пункт.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, Блаце е албанско село во Скопската каза во Отоманската Империја.[1]

Како албанско село го означиле и Леонард Шулце Јена[2] и Афанасиј Селишчев[3] .

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 972 жители, од кои 968 Албанци, 1 Македонец и 3 останати.[4]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[5]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 1.138 1.181 1.137 1.271 1.182 1.090 972

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 206.
  2. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]