Глумово

Координати: 41°58′46″N 21°18′15″E / 41.97944° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.97944; 21.30417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глумово

Поглед на селото Глумово со отворот на клисурата Матка во позадината

Глумово во рамките на Македонија
Глумово
Местоположба на Глумово во Македонија
Глумово на карта

Карта

Координати 41°58′46″N 21°18′15″E / 41.97944° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.97944; 21.30417
Општина  Сарај
Население 2.152 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25048
Надм. вис. 919 м
Глумово на општинската карта

Атарот на Глумово во рамките на општината
Глумово на Ризницата
Свадбари во Глумово, 1920-ти.

Глумово — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Глумово се наоѓа на левиот брег на Треска, по излезот на клисурата Матка.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото е дел од нахијата Дервент во Скопската каза во Отоманското Царство.

Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било мешано со христијанско и муслиманско население, каде имало 6 христијански[2] и 20 муслимански[3] домаќинства. На овој попис биле забележани 15 мажи христијани, со 1 новороденчe и 56 мажи муслимани со 11 новороденчиња. Се проценува дека селото во тој период имало 166 жители.

Стефан Верковиќ во 1857 го бележи со 283 жители.[4]

Според податоците на бугарскиот публицист Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 210 жители, од кои 180 жители Албанци муслимани и 30 Македонци христијани.[5]

Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[6]

Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[7]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија во 1931 година, селото имало 350 Албанци.[8]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948506—    
1953574+13.4%
1961700+22.0%
1971—    
1981—    
ГодинаНас.±%
1991—    
1994—    
20021.683—    
20212.152+27.9%

На пописот од 2002 година, селото имало 1.683 жители, од кои 4 Македонци, 1.646 Албанци, 1 Турчин, 1 Србин, 28 Бошњаци и 3 останати.[9]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2.152 жители, од кои 1 Македонец, 2.060 Албанци, 32 Бошњаци, 1 останат и 58 лица без податоци.[10]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 210 506 574 700 1.683 2.152
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[11]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[12]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[13]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[14]

Родови[уреди | уреди извор]

Глумово е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на христијанското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2021.
 3. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на муслиманското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2020.
 4. Верковиќ, Стефан (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи. Санкт Петербург.
 5. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
 6. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
 7. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
 8. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 9. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 10. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 11. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 12. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 13. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 14. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 15. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]