Идризово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Идризово
Идризово is located in Македонија
Идризово
Местоположба на Идризово во Македонија
Идризово на интерактивна карта

Координати 41°57′38″N 21°34′32″E / 41.96056° СГШ; 21.57556° ИГД / 41.96056; 21.57556Координати: 41°57′38″N 21°34′32″E / 41.96056° СГШ; 21.57556° ИГД / 41.96056; 21.57556
Општина Гази Баба
Население 1.589[1] жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25066
Надм. вис. 223 м
Идризово на општинската карта
Идризово во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Идризово во рамките на општината
Commons-logo.svg Идризово на Ризницата

Идризово — село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Скопската Котлина на левиот брег на Вардар и практично е приградска населба на Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век селото Идризово е дел од Скопската каза во Отоманското Царство. По Втората балканска војна во 1913 година селото влегува во границите на Србија. На етничката картичка од 1927 година Леонард Шулце Јена кажал дека селото Идризово има нејасен етнички состав. По завршувањето на Втората светска војна крај селото Идризово е создаден логор за интернирање на осудени и осомничени личности.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението на селото Идризово во најголема мера егзистира од земјоделство поради самата местоположба на селото во плодната рамнина на Скопското Поле.

Најповеќе се одгледуваат житните култури (пченица, пченка, јачмен и 'рж),градинарските култури (пипер, домат, компир, кромид и лук), а во голема мера се застапени и индустриските култури (луцерка, граор, фуражна пченка и детелина). Мнозинството од земјоделските производи се пласираат на пазарите во Скопје, а мал дел се ориентирани и за извоз. Жителите на селото одгледуваат и стока, во најголем дел крави, а во помал дел свињи и живина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Идризово живееле 95 жители, од кои 90 Македонци и 5 Турци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Идризово имало 56 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Во 1961 година во селото имало 1.166 жители (589 мажи и 577 жени), додека во 1994 година имало 1.789 жители (907 мажи и 882 жени).

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.589 жители, од кои 686 Македонци, 774 Албанци, 19 Турци, 2 Роми, 8 Срби, 28 Бошњаци и 72 останати. Од жителите 821 биле мажи, а 768 жени. Следува табела на националната структура на населението:[1]

Народност Вкупно
Македонци 686
Албанци 774
Турци 19
Роми 2
Власи 0
Срби 8
Бошњаци 28
останати 72

Според податоците од пописите на населението спроведени од 1948 до 2002 година[4], ја имаме следнава возрасна и полова структура на населението.

Податоците за населеното место Колонија Идризово, согласно важечките територијални организации за време на пописите од 1961, 1971, 1981, 1991 и 1994 година, се вклучени во податоците за населеното место Идризово.

Попис од 1948 Попис од 1953 Попис од 1961 Попис од 1971 Попис од 1981 Попис од 1991 Попис од 1994 Попис од 2002
вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж
Возраст/Вкупно 434 265 169 875 436 439 1166 589 577 1562 797 765 2292 1163 1129 1751 906 845 1789 907 882 1589 821 768
0-4 г. .. .. .. .. .. .. 168 .. .. 203 102 101 276 146 130 177 106 71 134 54 80 141 62 79
5-9 г. .. .. .. .. .. .. 245 .. .. 172 96 76 271 132 139 195 96 99 170 99 71 138 72 66
10-14 г. .. .. .. .. .. .. 167 .. .. 192 90 102 245 118 127 168 86 82 191 97 94 134 67 67
15-19 г. .. .. .. .. .. .. 59 .. .. 219 110 109 207 112 95 169 87 82 169 94 75 141 73 68
20-24 г. .. .. .. .. .. .. 63 .. .. 157 85 72 222 110 112 140 72 68 158 72 86 148 79 69
25-29 г. .. .. .. .. .. .. 61 .. .. 90 42 48 240 129 111 120 52 68 114 56 58 147 86 61
30-34 г. .. .. .. .. .. .. 115 .. .. 94 51 43 196 102 94 174 93 81 129 56 73 121 64 57
35-39 г. .. .. .. .. .. .. 105 .. .. 85 36 49 145 75 70 138 82 56 163 101 62 80 40 40
40-44 г. .. .. .. .. .. .. 66 .. .. 113 53 60 121 65 56 112 54 58 135 68 67 115 56 59
45-49 г. .. .. .. .. .. .. 29 .. .. 83 43 40 86 35 51 73 38 35 101 53 48 94 56 38
50-54 г. .. .. .. .. .. .. 25 .. .. 48 27 21 94 41 53 66 36 30 69 37 32 107 58 49
55-59 г. .. .. .. .. .. .. 24 .. .. 28 14 14 85 43 42 56 23 33 62 34 28 64 33 31
60-64 г. .. .. .. .. .. .. 10 .. .. 22 13 9 36 22 14 65 34 31 70 31 39 53 26 27
65-69 г. .. .. .. .. .. .. 29 .. .. 23 17 6 21 5 16 43 18 25 58 23 35 44 23 21
70-74 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 15 10 5 22 13 9 28 17 11 31 16 15 33 18 15
75-79 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 13 4 9 24 15 9 19 8 11 13 7 6 16 4 12
80-84 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 4 3 1 5 2 3
85+ г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 9 2 7 8 2 6
Непозната возраст .. .. .. .. .. .. .. .. .. 5 4 1 1 .. 1 8 4 4 9 4 5 .. .. ..

Родови[уреди | уреди извор]

Идризово е мешано село.

Според истражувањата од 1953 година, родови во Идризово:[5]

Македонски

  • Доселеници: Калеовци (3 к.) најстар род во селото. доселени се од Битолско. не знаат точно кога се доселиле; Кумановци (1 к.) потекнуваат од тројца браќа. Коле, Крсто и уште еден. потеклото на овој род е од селото Матејче кај Куманово. Го знаат следното родословие: Борис (жив на 60 г. во 1953 година) Мане-Крсто, еден од браќата што се доселиле. Преку ова село имаат иселеници во Мралино, Трубарево и Јурумлери; Озимковци (1 к.) доселени се во турско време од Горно Лисиче. А таму биле доселени од селото Долно Соње. Имале роднини во Арачиново и Брњарци; Шаторовци (1 к.) доселени се од селото Булачани, таму имаат роднини. Некое време живееле во Тафталиџе и Јурумлери. Овде живеат од 1930 година; Бебешковци (1 к.) доселени се во 1944 година од селото Говрлево. Таму имале истоимени роднини; Газиновци (1 к.) и они се доселени во исто време и од истото село. И они имале истоимени роднини во Говрлево; Ѓурчевци (1 к.) доселени се во 1944 година од истото село Говрлево. Подалечно потекло имаат од селото Ботушје во Порече; Скендеровци (1 к.) и они доселени се во 1944 година од селото Говрлево. Таму имаат роднини, подалечно потекло од Долна Река; Стојковски (1 к.) доселени се во 1945 година од селото Раштак; Симуновци (1 к.) и Пецевци (1 к.) доселени се во 1951 година од селото Градовци.

Поалбанчени Роми (Маљоци)

Албански

Бошњачки

  • Доселеници: Шабовиќи (2 к.) доселени се во 1927 година од Плав во Црна Гора; Мемедовиќи (2 к.) потекнуваат од Босна. Од таму се иселиле во Метохија, па околу 1933 година се доселиле во Идризово; Сеферовиќи (3 к.) доселени се во исто време во Идризово со претходниот род. И они потекнуваат од Босна. Од таму се иселиле во Ѓаковица, па во Идризово; Луковиќи (2 к.) потекнуваат од Босна. Од таму се иселиле во Плав, од Плав во Старо Дворане во Метохија, а во 1933 година се доселиле во Идризово.

Турски

  • Доселеници: Амдиови (1 к.) доселени се од Скопје.

Торбешки

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Наово — историско село во јужниот дел на атарот на Идризово

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  4. Државен завод за статистика, makstat.stat.gov.mk Архивирано на 14 август 2012 г.
  5. . Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља Скопске котлине. Скопје. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
  6. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]