Идризово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Идризово
Идризово is located in Македонија
Идризово
Местоположба на Идризово во Македонија
Координати 41°57′38″N 21°34′32″E / 41.96056° N; 21.57556° E / 41.96056; 21.57556Координати: 41°57′38″N 21°34′32″E / 41.96056° N; 21.57556° E / 41.96056; 21.57556
Општина Гази Баба
Население 1.589 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 223 м
Commons-logo.svg Идризово на Ризницата

Идризово — село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Скопската Котлина на левиот брег на Вардар и практично е приградска населба на Скопје.

Историja[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век селото Идризово е дел Скопската каза во Отоманското Царство. По Втората балканска војна во 1913 година селото влегува во границите на Србија. На етничката картичка од 1927 година Леонард Шулце Јена кажал дека селото Идризово има нејасен етнички состав. По создавањето на комунистичка Југославија по Втората светска војна крај селото Идризово е создаден концентрационен логор.[се бара извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението на селото Идризово во најголема мера егзистира од земјоделство поради самата местоположба на селото во плодната рамнина на Скопското поле.

Најповеќе се одгледуваат житните култури (пченица, пченка, јачмен и 'рж),градинарските култури (пипер, домат, компир, кромид и лук), а во голема мера се застапени и индустриските култури (луцерка, граор, фуражна пченка и детелина). Мнозинството од земјоделските производи се пласираат на пазарите во Скопје, а мал дел се ориентирани и за извоз. Жителите на селото одгледуваат и стока, во најголем дел крави, а во помал дел свињи и живина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Идризово живееле 95 жители, од кои 90 Македонци и 5 Турци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Идризово имало 56 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.589 жители. Следува табела на националната структура на населението:[3]

Народност Вкупно
Македонци 686
Албанци 774
Турци 19
Роми 2
Власи 0
Срби 8
Бошњаци 28
останати 72

Според податоците од пописите на населението спроведени од 1948 до 2002 година[4], ја имаме следнава возрасна и полова структура на населението.

Податоците за населеното место Колонија Идризово, согласно важечките територијални организации за време на пописите од 1961, 1971, 1981, 1991 и 1994 година, се вклучени во податоците за населеното место Идризово.

Попис од 1948 Попис од 1953 Попис од 1961 Попис од 1971 Попис од 1981 Попис од 1991 Попис од 1994 Попис од 2002
вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж
Возраст/Вкупно 434 265 169 875 436 439 1166 589 577 1562 797 765 2292 1163 1129 1751 906 845 1789 907 882 1589 821 768
0-4 г. .. .. .. .. .. .. 168 .. .. 203 102 101 276 146 130 177 106 71 134 54 80 141 62 79
5-9 г. .. .. .. .. .. .. 245 .. .. 172 96 76 271 132 139 195 96 99 170 99 71 138 72 66
10-14 г. .. .. .. .. .. .. 167 .. .. 192 90 102 245 118 127 168 86 82 191 97 94 134 67 67
15-19 г. .. .. .. .. .. .. 59 .. .. 219 110 109 207 112 95 169 87 82 169 94 75 141 73 68
20-24 г. .. .. .. .. .. .. 63 .. .. 157 85 72 222 110 112 140 72 68 158 72 86 148 79 69
25-29 г. .. .. .. .. .. .. 61 .. .. 90 42 48 240 129 111 120 52 68 114 56 58 147 86 61
30-34 г. .. .. .. .. .. .. 115 .. .. 94 51 43 196 102 94 174 93 81 129 56 73 121 64 57
35-39 г. .. .. .. .. .. .. 105 .. .. 85 36 49 145 75 70 138 82 56 163 101 62 80 40 40
40-44 г. .. .. .. .. .. .. 66 .. .. 113 53 60 121 65 56 112 54 58 135 68 67 115 56 59
45-49 г. .. .. .. .. .. .. 29 .. .. 83 43 40 86 35 51 73 38 35 101 53 48 94 56 38
50-54 г. .. .. .. .. .. .. 25 .. .. 48 27 21 94 41 53 66 36 30 69 37 32 107 58 49
55-59 г. .. .. .. .. .. .. 24 .. .. 28 14 14 85 43 42 56 23 33 62 34 28 64 33 31
60-64 г. .. .. .. .. .. .. 10 .. .. 22 13 9 36 22 14 65 34 31 70 31 39 53 26 27
65-69 г. .. .. .. .. .. .. 29 .. .. 23 17 6 21 5 16 43 18 25 58 23 35 44 23 21
70-74 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 15 10 5 22 13 9 28 17 11 31 16 15 33 18 15
75-79 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 13 4 9 24 15 9 19 8 11 13 7 6 16 4 12
80-84 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 4 3 1 5 2 3
85+ г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 9 2 7 8 2 6
Непозната возраст .. .. .. .. .. .. .. .. .. 5 4 1 1 .. 1 8 4 4 9 4 5 .. .. ..

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Државен завод за статистика, makstat.stat.gov.mk
  5. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]