Црква „Св. Софија“ - Реонски Центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Софија
Св. Софија - Реонски Центар Аеродром (3).jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба
Координати 41°58′50″N 21°28′25″E / 41.98056° СГШ; 21.47361° ИГД / 41.98056; 21.47361Координати: 41°58′50″N 21°28′25″E / 41.98056° СГШ; 21.47361° ИГД / 41.98056; 21.47361
Населено место Реонски Центар
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Светата мудрост
Изградба 2013
Ктитор Сашо Давитковски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Софијамакедонска православна христијанска црква во скопската населба Реонски Центар во Општина Аеродром[1]. Темелите биле осветени на 25 јули 2012 година[2], а изградбата започнала во 2013 година како голем христијански објект, се со цел во него да може да се извршуваат сите големи верски обреди и да се празнуваат паразници. Црквата е градена под ктиторство на Сашо Давитковски со семејството и компанијата „Скопски Пазар“ од Скопје.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Осветување на темели на нова црква во населба Ново Лисиче, Скопје (25.07.2012 18:42)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]