Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Триангла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кузман и Дамјан
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 41°59′55″N 21°29′32″E / 41.99861° N; 21.49222° E / 41.99861; 21.49222Координати: 41°59′55″N 21°29′32″E / 41.99861° N; 21.49222° E / 41.99861; 21.49222
Населено место Триангла
Општина Гази Баба
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Кузман и Дамјанмакедонски православен храм во населбата Триангла, во североисточниот дел на градот Скопје.[1]

Храмот е од поново време. Традиционално во црквата има собири за патрониот празник и поголемите христијански празници.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. На Триангла вечер се пали Бадникарскиот оган