Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Стопански Двор

Координати: 42°2′18″N 21°19′51″E / 42.03833° СГШ; 21.33083° ИГД / 42.03833; 21.33083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата „Рождество на Пресвета Богородица“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Карта

Координати 42°2′18″N 21°19′51″E / 42.03833° СГШ; 21.33083° ИГД / 42.03833; 21.33083
Место Стопански Двор
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 2002
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица (позната и како Мала Богородица) — македонска православна христијанска манастирска црква во скопската населба Стопански Двор во Општина Ѓорче Петров[1]. Таа е единствена црква во манастиркиот комплекс, каде се наоѓа и извор на Света Вода.

Во дворот на манастирот има изградено конаци на два ката, како и помошни простории, а самиот манастирски двор е целосно уреден.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]