Црква „Св. 40 маченици“ - Орман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети 40 маченици
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°3′38″N 21°20′56″E / 42.06056° СГШ; 21.34889° ИГД / 42.06056; 21.34889Координати: 42°3′38″N 21°20′56″E / 42.06056° СГШ; 21.34889° ИГД / 42.06056; 21.34889
Населено место Орман, Скопје
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети 40 севастиски маченици
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети 40 маченицимакедонска православна христијанска манастирска црква во скопската населба Орман во Општина Ѓорче Петров[1]. Лоцирана е 300 метри југозападно од селото, кај патот што води за селото Волково. Црквата е единствен објект во Орманскиот манастир. Позната е по тоа што тука се изведува паганскиот обичај Денот на змијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.