Прејди на содржината

Барица (Орман)

Координати: 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барица

Карта

Местоположба 42°4′2″N 21°21′49″E / 42.06722° СГШ; 21.36361° ИГД / 42.06722; 21.36361
Основни податоци
Место Орман
Општина Ѓорче Петров
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Барицаархеолошко наоѓалиште во атарот на скопското село Орман, Македонија.[1]

Претставува населба од неолитското време, сместена на левиот брег на реката Лепенец. Наодите се среќаваат на две тераси крај дрвениот мост во облик на фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија и куќен лепеж.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 380. ISBN 9989-649-28-6.