Ормански манастир

Координати: 42°3′36″N 21°20′57″E / 42.06000° СГШ; 21.34917° ИГД / 42.06000; 21.34917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ормански манастир
Манастирскиот двор со црквата
Информации
Целосно имеОрмански манастир
Други имињаМанастир „Свети 40 маченици“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети 40 севастиски маченици
ЕпархијаСкопска
ЦрквиЦрква „Св. 40 маченици“
Личности
Место
Местово близина на Орман, Општина Ѓорче Петров Македонија Македонија
Координати42°3′36″N 21°20′57″E / 42.06000° СГШ; 21.34917° ИГД / 42.06000; 21.34917
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностада
Други информации(Ѓорчепетровска парохија)

Ормански манастирманастир во северниот дел на Македонија, во близина на селото Орман.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Свети 40 маченици“[уреди | уреди извор]

Црквата е новоизградена и во нејзе се одржува познатиот пагански обичај на Денот на змијата.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Денеска е 40 Севастиски маченици - Младенци“. А1он (англиски). 2013-03-22. Посетено на 2020-01-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]