Црква „Вознесение Христово“ - Орман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°4′12″N 21°21′20″E / 42.07000° СГШ; 21.35556° ИГД / 42.07000; 21.35556Координати: 42°4′12″N 21°21′20″E / 42.07000° СГШ; 21.35556° ИГД / 42.07000; 21.35556
Населено место Орман, Скопје
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христовомакедонска православна христијанска црква во скопското село Орман во Општина Ѓорче Петров[1]. Црквата се наоѓа северно од селото. Околу неа се селските гробишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.