Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Гаврил
Manastir Sv.Arhangel Gavril vo s.Novo Selo, G.Petrov.jpg

Поглед на црквата „Св. Архангел Гаврил“ и камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Координати 42°1′24″N 21°20′33″E / 42.02333° СГШ; 21.34250° ИГД / 42.02333; 21.34250Координати: 42°1′24″N 21°20′33″E / 42.02333° СГШ; 21.34250° ИГД / 42.02333; 21.34250
Место Ново Село
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Гаврил
Изградба почеток на XX век
Архитектонски опис

Свети Архангел Гаврилмакедонски православен храм во скопското село Ново Село во Општина Ѓорче Петров[1]. Градена е на почетокот на XX век.

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта на Ново Село, кои се користат и како гробишта и за населбата Даме Груев, која е во непосредна близина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]