Црква „Св. Јован Крстител“ - Кучково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Крстител

Поглед на црквата „Свети Јован Крстител“ во селото Кучково

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′5″N 21°18′41″E / 42.05139° СГШ; 21.31139° ИГД / 42.05139; 21.31139Координати: 42°3′5″N 21°18′41″E / 42.05139° СГШ; 21.31139° ИГД / 42.05139; 21.31139
Место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Архитектонски опис

Свети Јован Крстителмакедонски православен храм и една од неколкуте цркви во скопското село Кучково, Општина Ѓорче Петров[1].

Црквата е сместена на висок рид пред селото, од каде се пружа целосен панорамски поглед на селото Кучково, како и на Скопската Котлина.

Околу црквата се наоѓаат помошни објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]