Црква „Св. Атанасиј“ - Ѓорче Петров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената црква во кочанско Оризари, погл. Црква „Св. Атанасиј“ - Оризари.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij od Orizari SK 06.JPG

Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ на зајдисонце во населбата Ѓорче Петров

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Координати 42°0′26″N 21°20′55″E / 42.00722° СГШ; 21.34861° ИГД / 42.00722; 21.34861Координати: 42°0′26″N 21°20′55″E / 42.00722° СГШ; 21.34861° ИГД / 42.00722; 21.34861
Место Ѓорче Петров
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 2002
Архитектонски опис

Свети Атанасијцрква во маалото Оризари на населбата Ѓорче Петров, Општина Ѓорче Петров, Скопје.[1] Изградена е во 2002 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]