Црква „Св. Атанасиј“ - Волково

Координати: 42°2′59″N 21°20′20″E / 42.04972° СГШ; 21.33889° ИГД / 42.04972; 21.33889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата „Свети Атанасиј“ на главните селски гробишта во селото Волково

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Карта

Координати 42°2′59″N 21°20′20″E / 42.04972° СГШ; 21.33889° ИГД / 42.04972; 21.33889
Место Волково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XX век[1]
Архитектонски опис

Свети Атанасијмакедонски православен храм и гробјанска црква во скопското село Волково, Општина Ѓорче Петров[2].

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта на Волково, а покрај самата црква, се наоѓаат и помошни простории наменети за погребните церемонии. Црквата се наоѓа во ист двор со црквата „Св. Петка“ и се претпоставува дека и двете се изградени врз темели на многу постари цркви.[3]

Обиколница на Скопје[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена под големиот мост на кој поминува самата обиколница со автопатско решение, поради што црквата се нашла во опасност при неговата изградба и постојано е изложена на голема бучава и загадување. Исто така, се јавиле и стравувања дека со изградбата на големиот мост над селските гробишта, ќе бидат загрозени и идните проширувања на самите гробишта.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Културни споменици од христијански карактер“. Општина Ѓорче Петров. Скопје. 4 март 2010. Архивирано од изворникот на 2016-05-08. Посетено на 12 мај 2016.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. 3,0 3,1 Чоловиќ, Ана (април 2003). „Обиколен пат на Скопје“ (PDF). ЗГ „Екосвест“. Скопје. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-16. Посетено на 12 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]