Црква „Вознесение Христово“ - Кучково

Координати: 42°3′14″N 21°18′48″E / 42.05389° СГШ; 21.31333° ИГД / 42.05389; 21.31333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата „Вознесение Христово“ во селото Кучково

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′14″N 21°18′48″E / 42.05389° СГШ; 21.31333° ИГД / 42.05389; 21.31333
Место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба XVII/XVIII век
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — македонски православен храм и една од неколкуте цркви во скопското село Кучково, Општина Ѓорче Петров[1].

Црквата се претпоставува дека била изградена во периодот на XVII/XVIII век, а по Балканските војни во 1912/1913 година била обновена.[2]

Сместена пред влезот на селото и до нејзе води земјен пат. Околу црквата се наоѓаат помошни објекти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Културни споменици од христијански карактер“. Општина Ѓорче Петров. Скопје. Архивирано од изворникот на 2016-05-08. Посетено на 16 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]