Црква „Св. Петка“ - Кучково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Кучково 02.jpg

Поглед на црквата „Света Петка“ во селото Кучково

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба
Координати 42°3′20″N 21°18′10″E / 42.05556° N; 21.30278° E / 42.05556; 21.30278Координати: 42°3′20″N 21°18′10″E / 42.05556° N; 21.30278° E / 42.05556; 21.30278
Населено место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петкамакедонски православен храм и црква во скопското село Кучково, Општина Ѓорче Петров[1].

Црквата се наоѓа над селото и е сместена во ист двор со црквата „Св. Недела“. Дворот на обете цркви е уреден, а во средишниот дел се наоѓа лековита вода.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]