Црква „Св. Илија“ - Кучково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Кучково 06.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′37″N 21°17′44″E / 42.06028° СГШ; 21.29556° ИГД / 42.06028; 21.29556Координати: 42°3′37″N 21°17′44″E / 42.06028° СГШ; 21.29556° ИГД / 42.06028; 21.29556
Место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — помала селска црква во скопското село Кучково, Македонија.

Црквата се наоѓа над селото, во близина на изградениот крст.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во близина на подигнатиот крст над селото Кучково, во борова шума, до која води земјена патека.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]