Црква „Св. Атанасиј“ - Кучково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Кучково 01.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба

Координати 42°3′35″N 21°17′54″E / 42.05972° СГШ; 21.29833° ИГД / 42.05972; 21.29833Координати: 42°3′35″N 21°17′54″E / 42.05972° СГШ; 21.29833° ИГД / 42.05972; 21.29833
Место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — помала селска црква во скопското село Кучково, Македонија.

Црквата се наоѓа над селото, во близина на изградениот крст.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во близина на подигнатиот крст над селото Кучково, во борова шума, до која води земјена патека.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]