Црква „Св. Трифун“ - Кучково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Трифун
Црква „Трифун“ - Кучково.jpg

Поглед на црквата „Свети Трифун“ во селото Кучково

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба
Координати 42°3′39″N 21°18′56″E / 42.06083° СГШ; 21.31556° ИГД / 42.06083; 21.31556Координати: 42°3′39″N 21°18′56″E / 42.06083° СГШ; 21.31556° ИГД / 42.06083; 21.31556
Населено место Кучково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Трифун
Изградба XIX век
Ктитор Трифун Костовски[1]
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Трифунмакедонски православен христијански храм и манастирска црква во скопското село Кучково, Општина Ѓорче Петров[2].

Се претпоставува дека црквата била првично изградена во XIX век и дека денешната црква е изградена на нејзини темели.[3]

Црквата е сместена пред стариот дел од селото, а до нејзе се стигнува преку исклучување на земјен пат од главниот асфалтен пат. До самата црква се наоѓаат и придружни помошни објекти. Општината Ѓорче Петров организира прослава во чест на светецот Свети Трифун секоја година на 14 февруари.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Духовното спокојство на Свети Ѓорѓија
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  3. „Културни споменици од христијански карактер“. Општина Ѓорче Петров (македонски). Скопје. конс. 16 мај 2016. 
  4. За Свети Трифун во Кучково“, „Вечер“, Вечер Прес, 11 февруари 2009 (посет. 13 мај 2016 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]