Црква „Св. Петка“ - Волково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Волково 02.jpg

Поглед на црквата „Света Петка“ во селото Волково

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба
Координати 42°2′59″N 21°20′20″E / 42.04972° СГШ; 21.33889° ИГД / 42.04972; 21.33889Координати: 42°2′59″N 21°20′20″E / 42.04972° СГШ; 21.33889° ИГД / 42.04972; 21.33889
Населено место Волково
Општина Ѓорче Петров
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XX век[1]
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка (позната и како Света Параскева) — македонски православен христијански храм и црква во скопското село Волково, Општина Ѓорче Петров[2].

Црквата се наоѓа во ист двор со црквата „Св. Атанасиј“ и се претпоставува дека и двете се изградени врз темели на многу постари цркви.[3]

Обиколница на Скопје[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена под големиот мост на кој поминува самата обиколница со автопатско решение, поради што црквата се нашла во опасност при неговата изградба и постојано е изложена на голема бучава и загадување.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Културни споменици од христијански карактер“. Општина Ѓорче Петров (македонски). Скопје. 4 март 2010. конс. 12 мај 2016. 
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  3. 3,0 3,1 Чоловиќ, Ана (април 2003). „Обиколен пат на Скопје“ (PDF). ЗГ „Екосвест“ (македонски). Скопје. конс. 12 мај 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]