Втора кривогаштанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кривогаштанската црква„Св. Димитриј“ претставува седиште на Втората кривогаштанска парохија

Втора кривогаштанска парохија — православна парохија, под раководство на Архиерејското намесништво од Прилеп и е со седиште во прилепското село Кривогаштани во црквата „Св. Димитриј“. Во составот на ова парохија се селата: Кривогаштани, Крушеани, Славеј, Годивле и Кореница.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:[1]

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“ Кривогаштани 1912 Krivogashtani - P1100126.JPG
Црква „Св. Теодор Тирон“ Кривогаштани 1934
Црква „Св. Атанасиј“ Кривогаштани 1990
Црква „Св. Никола“ Крушеани 1970
Црква „Св. Атанасиј“ Крушеани 1860
Црква „Св. Илија“ Славеј 1978
Црква „Св. Атанасиј“ Годивле 1860
Црква „Св. Никола“ Кореница 1859

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.