Втора кривогаштанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кривогаштанската црква„Св. Димитриј“ претставува седиште на Втората кривогаштанска парохија

Втора кривогаштанска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е една од двете парохии со седиште во црквата „Св. Димитриј“ во Кривогаштани и ги опфаќа и селата Кривогаштани, Крушеани, Славеј, Годивле и Кореница.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“ Кривогаштани 1912 Црква „Св. Димитриј“ - Кривогаштани.jpg
Црква „Св. Теодор Тирон“ Кривогаштани 1934 Црква „Св. Теодор Тирон“ - Кривогаштани.jpg
Црква „Св. Никола“ Крушеани 1970 Црква „Св. Никола“ - Крушеани.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Крушеани 1860 Црква „Св. Атанасиј“ - Крушеани.jpg
Црква „Св. Илија“ Славеј 1978
Црква „Св. Атанасиј“ Годивле 1860 Црква „Св. Атанасиј“ - Годивје.jpg
Црква „Св. Никола“ Кореница 1859 Црква „Св. Никола“ - Кореница.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°20′15″N 21°19′43″E / 41.33750° СГШ; 21.32861° ИГД / 41.33750; 21.32861