Црква „Св. Никола“ - Кривогаштани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Никола
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба
Населено место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Никола
Архитектонски опис

„Свети Никола“ во Кривогаштани е трикорабна базилика, со полукружна апсида на источната страна, однадвор расчленета со пет слепи ниши. Изградена е во 1847 година, а живописана во 1860 година. Црквата е изградена благодарение на свештениците Стојан и Андреј од Кривогаштани, а осветена е од Пелагонискиот митрополит Бенедикт во 1860 година.