Црква „Св. Никола“ - Кривогаштани

Координати: 41°20′1″N 21°19′53″E / 41.33361° СГШ; 21.33139° ИГД / 41.33361; 21.33139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′1″N 21°19′53″E / 41.33361° СГШ; 21.33139° ИГД / 41.33361; 21.33139
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1847
Живопис 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна базилика

Свети Никола — главна селска црква во прилепското село Кривогаштани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото Кривогаштани. Околу црквата се наоѓаат гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во селото Кривогаштани.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1847 година. Била подигната на иницијатива на свештениците Стојан и Андреј од Кривогаштани, а била осветена во Пелагонискиот митрополит Венедикт Византиски во 1860 година.[2]

Во 1942 година во црквата бил пронајден крушевскиот литургиски зборник со апокрифи, кој е кириличен ракопис од XVII век. Потоа, бил однесен во крушевските цркви, а по војната бил префрлен во крушевскиот музеј.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува трикорабна базилика, со полукружна апсида на источната страна, која однадвор е расчленета со пет слепи ниши.[2]

Во црквата се чува надгробна стела од мермер со релјефна претстава во две полиња. Во горниот дел лево има две мали фигури на постамент, а десно три фигури што лежат и десно од нив жена што седи. Во долното поле стојат три фигури.[4]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Храмот поседува живопис, кој го добила во 1860 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Црква „Свети Никола", село Кривогаштани“. OLDPRILEP.COM. 2011-12-28. Посетено на 2022-01-06.
  3. „Крушевски литургиски зборник со апокрифи. Крушевскиoт литург“. mk.freejournal.info. Архивирано од изворникот на 2022-01-07. Посетено на 2022-01-07.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 301. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]